GOLAN ANADOLU KADAR TÜRK TOPRAĞI'DIR..

GOLAN ANADOLU KADAR TÜRK TOPRAĞI'DIR..

GOLAN ANADOLU KADAR TÜRK TOPRAĞIDIR.

Selçuklu Sultanı Alparslan zamanında Sancak Beyliği olarak buraya yerleşen Türklere Golan Türkleri denir.

Selçuklular  ve Osmanlı  zamanında Golan Bölgesine yerleştirilen Türkler, söz konusu iki Türk devletinin ordularına kolluk gücü olarak asırlar boyunca hizmet etmişlerdir. 

Osmanlı Devleti’ne bağlılığı ile bilinen Golan Türklerinin köyleri, I. Dünya savaşı sırasında, Osmanlının dağılmasının ardından ve 1948 yılında meydana gelen birinci Arap-İsrail savaşında üç defa yıkıma uğramıştır. 

GOLAN  1967 yılında İsrail tarafından işgal edildiği zaman buradaki Türkler İsrail tarafından Suriye'nin başkenti Şam’a zorla tehcir edilmişlerdir. 

Şam’a gelen Golan Türkleri’nin az bir kısmı okullarda birçoğu ise başkenti çevreleyen çiftliklerde aylarca yaşam mücadelesini en ağır şartlar altında verdiler ve bu şekilde hayata tutunmayı başardılar. 

Savaşın bıraktığı ağır yaraları sarmakla uğraş veren Golan Türkleri, alın teriyle kazandıkları paralarla kendilerine Şam’ın kenar mahallelerinde derme çatma evler kurdular ve yeni topluma adapte olmak amacı ile Arapçayı kısa bir süre içinde öğrenerek bir anlamda, küllerinden yeniden doğmuş gibi oldular.

Golan Türkleri’nin büyük bir kısmı; Suriye’de 2011‘den bu yana süregelen olaylar çerçevesinde Esed rejimi güçleri ve onları destekleyen milisler ile muhalif güçlerin arasında yaşanan silahlı çatışmalar sonucunda 40 yıldır yaşadıkları Şam’da rahat ve huzurdan uzaktır. Osmanlının dağıldığı tarihten bu yana yüzleri gülmemiştir. 

Not: Zakarya Al Musa, “GOLAN TÜRKÇESİ” kitabında 300'e yakın Öztürkçe kelimeyi tespit ederek Anadolu'da konuşulan Türkçe ile Anadolu dışında kullanılan Türkçe arasında bağlantılar bulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş kelimeleri tekrar canlandırmıştır.İsrail buradan kuzeye doğru yol bulmaya çalışacaktır hedef bellidir.