‘Kur’an-ı Kerimi tarihe gömeceğini’ söyleyen CHP’li bakanın ibretlik sonu!

‘Kur’an-ı Kerimi tarihe gömeceğini’ söyleyen CHP’li bakanın ibretlik sonu!
‘Kur’an-ı Kerimi tarihe gömeceğini’ söyleyen CHP’li bakanın ibretlik sonu!

Harf devrimini bahane ederek Kur’an-ı Kerimi tarihe gömeceğini söyleyen devrin ilk milli eğitim bakanlarından Mustafa Necati Uğural’ın ibretlik ölümü hâlâ hafızalarda…

Cumhuriyetin ilk milli eğitim bakanlarından olan ve ‘Eski harflerle birlikte Kur’anı tarihe gömdük’ diyen Mustafa Necati Uğural’ın Konya’daki ibretlik ölümü, Allah düşmanlarının sonunu on yıllardır gözler önüne seriyor.

Ankara’nın en yoğun bölgesi Kızılay’da bir caddeye adı verilen Bay Necati, 1928 yılının son günlerinde Konya’da dehşet verici bir ölümle dünyadan göçtü.

 

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında Konya’da faaliyet gösteren Babalık Gazetesi’nin başyazarı onkoloji doktoru Haluk Nurbaki’nin bir yazısında aktardığına göre, Kur’an ve Allah düşmanı Mustafa Necati, düzenlenen bir konferansa katılmak ve sapık fikirlerini yaymak için geldiği Konya’ya ibret verici bir ölümün pençesine düştü.

‘Yatağı kırıldı, ameliyat yeri patladı’

Nurbaki yazısında, bu olayı şu sözlerle anlatıyor:

“Rahmetli babam o zamanlar Konya’nın tek gazetesi olan “Babalık” gazetesinin başyazarı idi. Ondan işittiğim şu olayı aynen naklediyorum:

 

“Devrin ilk Maarif Vekillerinden (Milli Eğitim Bakanı) Mustafa Necati Konya’ya gelmiş ve Latin harflerinin üstünlüğünü(!) anlatmak üzere bir konferans düzenlemişti. Şehrin her tarafına yapıştırılan ilanlarda: “Eski Harflerle Birlikte Kur’an’ı da Tarihe Gömdük” yazıyor ve konferansın ertesi gün saat 10’da verileceği belirtiliyordu.

Akşam, mükellef bir ziyafet verildi. Yemekten sonra bay Necati, ani bir apandist krizine yakalandı ve hemen hastahaneye kaldırılarak ameliyat edildi. Gösterilen itinayı anlatmaya lüzum yok, bütün hastahane hatta Konya ayakta idi. Bay Necati kurtulmuş, fakat ne çare ki haddini aşarak Kur’an’a dil uzatmıştı.

Gece yarısı, imkansız denebilecek bir şey oldu ve Bay Necati’nin yatağı yan demirinden kırıldı. Hasta yere düşmüş ve ameliyat yeri patlamıştı. Ertesi gün saat 10’da, yani konferansın yapılacağı bildirilen saatte öldü.

Kur’an’ı tarihe gömmek isteyenler, tarihin en küflü sahifelerine gömüldüler…”